top of page

BAKINE KRAFNE

Updated: Feb 6, 2021


Neke veljača podsjeća na Valentinovo, ljubav, srčeka i poljupce, a mene na maškare, fašnik i... Krafne! Samim time i na ljubav, također. Spram tih svevremenskih klasika, stvorenih po originalnoj recepturi, na temelju znanja i umijeća koje se već generacijama prenose s koljena na koljeno. Moju je baku podučila njena, a mene moja.


Ljubav i spram pečenja uz baku, promatranja i upijanja svega što mi kaže i pokaže; načina na koji brižljivo mijesi tijesto, stručno klofa, znalački dodaje namirnice bez podsjetnika, napamet određuje minutažu "dizanja" krafni i potrebnu temperaturu ulja.


Ovoga sam puta bila više "mali od kuhinje" nego sam svoj majstor, no bilo je višestruko zadovoljstvo! A plodovi našega rada božanstveni. Sve sam pedantno zapisala, svaku riječ i svaki korak u izradi, kako bi se znanje prenosilo i dalje, ali i proširilo. Kako bi što više ljudi moglo uživati u apsolutnim, nenadmašnim, nepobjedivim, bakinim krafnama!


SASTOJCI:

- 1 kocka kvasca

- 1 žličica; pola kg brašna

- 1 žličica; 2 i pol žlice šećera

- malo mlijeka; 2 dcl mlijeka

- 1 vanilin šećer

- 3-4 žlice ruma

- 5 žumanjaka

- prstohvat soli

- 1 l ulja


POSTUPAK:

Kvasac, 1 žličicu brašna i 1 žličicu šećera razmutiti u mlijeku u šalici. Mlijeka treba staviti toliko da se sastojci u njemu mogu promiješati. Kvascu će trebati neko vrijeme da se digne; potrebno ga je staviti na toplo (npr., na radijator). Paralelno je potrebno ugrijati i 2 dcl mlijeka (ne smije uzavreti, bitno je da je mlako).


U tapfer posudi napraviti tijesto. Prvo u posudu u krug staviti pola kg brašna i to na način da u sredini ostane rupa, u koju se zatim stavi prstohvat soli, 2 i pol žlice šećera, vanilin šećer, žumanjci, rum, 8 žlica ulja i kvasac (nakon što se digne). Šalicu u kojoj se kvasac dizao uliti toplo mlijeko i tako ju izaprati, dodajući mlijeko smjesi. Međutim, prvo uliti otprilike ¾ mlijeka, ostatak po potrebi naknadno.


Drvenom kuhačom umijesiti tijesto; prvo početi s laganim miješanjem sastojaka koji su u sredini, a onda prema van tako da se malo po malo brašna uzima i povezuje sa cjelokupnom smjesom. I tako se mijesi kružnim pokretima dok se ne pokupi svo brašno sa stijenki. Tijesto će biti ljepljivo, gusto i mekano (potecijalno neće biti potrebno dodati onu preostalu četvrtinu toplog mlijeka). Miješanje će biti pomalo teško (moguće je i da će ruka malo boljeti, no to je okej).


Nakon toga slijedi klofanje. Naime, tijesto se umijesilo, ali sada ga je potrebno kuhačom udarati u stijenku posude čvrstim pokretima prema sebi. Izgledat će kao da tijesto od sredine povlačimo prema sebi i malo u visinu, no udaramo ga o stijenku. Dobro je pritom sjesti i čvrsto držati posudu na nogama kako bi oslonac bio jači (ruka nastavlja boljeti). Pritom nije dobro udarati samo po jednoj strani, već tijesto treba okretati kako bi se ravnomjerno isklofalo i kako bi se pokupilo svo brašno sa stijenki.


Proces je gotov kada se tijesto zaokruži (poprimi konzistentan, okruglasti izgled, mekano je i gusto, no nije ljepljivo), a najbolji je pokazatelj odvajanje kuhače od tijesta. Dakle, u jednom će trenutku kuhača praktički odletjeti bez tijesta, tj. odlijepit će se od njega. To znači da je proces gotov ili pri kraju; može se klofati još malo, ali ugl. to je znak da je nastupila završna faza.


Prije no što se tijesto stavi na dizanje, potrebno je pobrašniti sve stijenke posude kako bi se tijesto lakše odlijepilo nakon što se digne. Potom ga odložiti na toplom u poklopljenoj posudi oko pola sata. Zaista je važno da je površina topla (posuda se može još i obložiti toplim krpama kako bi proces dizanja bio uspješniji).


Nakon toga razvaljati tijesto na pobrašnjeloj podlozi na prst debljine, pa izrezati kolutove pomoću šalice ili čaše. Narezani se kolutovi moraju ostaviti da stoje 15 minuta na jednoj, pa 15 minuta na drugoj strani. Stavlja ih se na zagrijanu krpu, a jednako ih se tako zagrijanom krpom i pokrije.


[Postoji alternativa koju moja baka ne radi, ali navodno se može pećnicu zagrijati na 60ºC, poslagati ih na krpu i pričekati da se dignu. Tako se brže i jače dignu.]


Nakon što se kolutovi dignu, stavljati ih u vruće ulje i pržiti par minuta. Ulje mora biti dovoljno zagrijano da krafne ne bi previše upile. Iz ulja ih izvaditi kada dobiju blago hrskavu koricu i lijepu smeđu boju, sa žutim kolutom po sredini. Stavljati ih na ubrus, a zatim puniti pekmezom. Od ove smjese nastane 20-25 krafni (ovisno o tome koliko se velike izrezuju).


Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post

Subscribe Form

Thanks for submitting!

  • Instagram

©2019 by PROVJERENO DOBRO. Proudly created with Wix.com

bottom of page